ראשי / כתבות ומאמרים / עצמאות אנרגטית – קיבוע מחיר החשמל ל-25 שנה

עצמאות אנרגטית – קיבוע מחיר החשמל ל-25 שנה

עצמאות אנרגטית ואי תלות במחירי החשמל הוא חלום של כל בית עסק או בית אב, כיצד ניתן להגיע לעצמאות אנרגטית ולשליטה מלאה על תשלומי החשמל? התשובה היא פשוטה – מערכת סולארית ליצור עצמי או בשמה הרשמי “מונה נטו”.

התקנה של מערכת סולארית בהסדרת מונה נטו, הינה הוצאה חד פעמית אשר מייצגת את מחיר החשמל כקבוע, ולכן החשמל הינו במחיר זול יותר למשך 25 שנה. החל מהשלב הראשון של התקנת המערכת, מחירי החשמל הם קבועים ולאורך הזמן עלויות התפעול של המערכת הסולארית מתגמדות לעומת אמצעים אחרים כמו גז, דלק פחם וכדומה המשתנים לפי הביקוש וההיצע בשוק.

התקנת מערכת סולארית דורשת בחינה מעמיקה של ההשקעה.  כחלק מההשקעה צריך להתחשב במספר גורמים חשובים:

  • עלות אלטרנטיבית – מחיר החשמל, מחיר זה משתנה מעת לעת ומהווה מחיר האלטרנטיבה שיהיינו משלמים עם לא היינו רוכשים מערכת סולארית ליצור עצמי.
  • הבנה שמדובר בהשקעה שונה מאנרגיה “קונבנציונלית” – למעשה קיים הבדל מהותי בין אנרגיה קונבנציונלית (טורבינות גז או דלק) לאנרגיה מתחדשת. מערכת קונבנציונלית נושאת בעלויות הקמה חד פעמיות (יותר נמוכות אומנם) אך  לאחר מכן יש רכיב גבוה של תפעול וחומרי גלם (גז\סולר\מזוט) שגם משתנה וגם משפיע משמעותית על המודל העסקי. לעומת זאת באנרגיה מתחדשת יש עלות חד פעמית של הקמה ולאחר מכן עלות תפעול נמוכה ואפס חומרי גלם.

ישנן שתי שיטות שונות לחישוב ההשקעה

  • מחיר האלטרנטיבה: בכל זמן נתון מחשבים את מחיר הקוט”ש לפי מחיר החשמל שנחסך
  • עלות ההשקעה: מחשבים את עלות הקוט”ש לפי גובה ההשקעה הראשונית מינוס עלויות תפעול חלקי כמות הקוט”ש המיוצר בחיי המתקן

שיטת עלות ההשקעה יותר נכונה ומדויקת מכיוון שלמחיר החשמל בשוק בפועל, אין באמת השפעה על העלויות של המערכת מרגע שביצענו את ההשקעה הראשונית.

ניתן לבצע השוואה דומה לעולם הנדל”ן: כאשר מבצעים קנייה של נכס ומשלמים את כל עלותו ביום הרכישה , למעשה מקבעים את “השכירות” במחיר הנכס וחלוקה במשך תקופת השכירות בקיזוז עלויות התחזוקה. במידה ומחירי שכירות באזור עלו  או ירדו, אין לכך שום השפעה על העסקה מכיוון שהמשכנתא קבועה בבנק לפי העסקה שנקבעה ביום הקנייה.

לאחר התקנת המערכת, נותר רק לתחזק את המערכת לאורך זמן הפרויקט. עלויות התחזוקה של מערכת סולאריות הן מינוריות יחסית.

היתרונות המרכזיים של מערכת סולארית היא בקיבוע העלויות והיכולת לתכנן את ההוצאות קדימה. השוני היחיד בהכנסות עלול להשתנות עקב שינוי בתפוקת השמש (אשר לרוב די יציבה ולא משתנה משמעותית בישראל) ועלויות תפעול שלא משתנות משמעותית.

יתרונות אלו של מערכת סולארית בנוסף לייצור אנרגיה נקייה אשר אינה פוגעת בסביבה, מהווים סיבה טובה לבחירה באנרגיה סולארית לעומת אנרגיה מדלקים פוסילים.

כיצד ניתן לחשב את עלות מערכת סולארית ?

o       חישוב כמות הקווט מיצרת המערכת כל שנה – למשך תקופת חייה

o       היוון סכום הקווטש לפי טבלה

o       היוון הוצאות תחזוקה

o       חילוק סה”כ עלויות המערכת בכמות הקווטשים – עלות לקוט”ש

לשם המחשה של הכדאיות הכלכלית של מערכת אנרגיה סולארית, אפשר לקחת לדוגמה מערכת 100 קווט המייצרת 1700 קוט”ש לכל קווט מערכת סולארית. מערכת זו תייצר בשנה 170,000 קוט”ש ולאחר סיכום לאורך 25 שנה (בהנחה של ירידת תפוקה של 0.5% בשנה) והיוון לערך נוכחי נקבל 1,895,000 קוט”ש, הערך הנוכחי של כלל יצור המערכת מהוון להיום.

בהנחה שמערכת כזו עולה בסביבות 530,000 ₪ ולאחר תוספת הוצאות תפעול של 2.5% מערך המערכת לשנה (לאחר היוון עלויות תפעול נקבל 155,000 ₪ לחיי המערכת) מתקבלת עלות נוכחית של 685,000 ₪. חילוק של עלות המערכת בכמות הקוט”ש מגלם עלות של 0.36 ₪ לקוט”ש.

קיבוע של מחיר החשמל, מספק דרך בטוחה ונוחה לתכנן את עלויות החשמל לאורך הזמן ללא הפתעות וללא תלות במחירי הדלקים. עם תכנון טוב יותר ועלויות קבועות נמוכות, הדרך לחירות אנרגטית וכלכלית קרובה מתמיד.

כתבות שעשויות לעניין אותך

There are no reviews yet. Be the first one to write one.

Call Now Button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות